UWAGA! NIGDY NIE WYSYŁAJ ŚRODKÓW OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNASZ, A KTÓRE PROSZĄ CIĘ O KOD BLIK LUB NAMAWIAJĄ DO INWESTYCJI. Czytaj więcej

Kurs bitcoina

Kurs bitcoina

Od czego zależy kurs Bitcoina?



10 000 bitcoinów za pizzę? Byłaby to najdroższa pizza świata, gdyby zapłacić za nią po obecnym kursie. Taką wartość miały pierwsze zakupy w najpopularniejszej na świecie kryptowalucie. 10 tys. BTC  za dwie pizze zapłacił Laszlo Hanyecz, fan kryptowaluty w maju 2010 roku, dokonując pierwszej transakcji z użyciem bitcoina. Pewnie gdyby mógł przewidzieć przyszłość zapłaciłby jednak gotówką, bo teraz (luty 2020) ich wartość to ponad 100 milionów dolarów.



Czym jest Bitcoin?



Jak już zostało wspominane BTC jest kryptowalutą. Jedną z najstarszych, bo powstała w 2009 roku, ale na pewno najpopularniejszą. Niemniej mimo wielkiej popularności do dziś nie ustalono prawdziwej tożsamości Satoshi’ego Nakamoto, który jest twórcą bitcoina. Głównym celem jego założenia była anonimowość płatności i redukcja kosztów transakcyjnych. Co ważne, to waluta zdecentralizowana, czyli bez głównej instytucji emisyjnej. Kryptowaluta jest niezależna od banków, rządów i innych pośredników. Dostępna jest wszędzie tam, gdzie zasięg Internetu  nie ma granic. Można z niej korzystać jak z każdej innej waluty, polskiego złotego, euro, funtów brytyjskich czy dolarów, jednak ma tylko formę elektroniczną.



Od czego zależy wartość bitcoina?



Jak każda waluta BTC posiada swój kurs kupna i sprzedaży. Wartość kształtują proste zasady rynku czyli popytu i podaży. Popyt ma główny wpływ na cenę tzn. im więcej osób chce dokonać zakupu tym notowania będą bardziej rosły. Większość kryptowalut w tym i bitcoin ma z góry określoną podaż, dla BTC jest to 21 milionów wirtualnych monet. Warto pamiętać, że kurs walut krajowych zależny jest od sytuacji gospodarczej danego kraju, wysokości stóp procentowych i oczywiście sytuacji politycznej. Jednak bitcoin nie opiera się ani na sile gospodarki, ani nie ma na niego wpływu krajowa polityka. Choć trzeba pamiętać, że rządy poszczególnych państw mogą wprowadzać różne regulacje dotyczące kryptowalut i różnie ją traktować. W Chinach nie jest on akceptowany, a w Anglii i Niemczech można z nich bezproblemowo korzystać. Ceną bitcoina rządzą inne siły, jednym z czynników ją kształtującą jest funkcja inwestycyjna. Ta jednak musi współgrać z ilością przeprowadzanych na rynku transakcji, aby nie powstało zjawisko bańki spekulacyjnej. Związany z nadaktywnością rynkową proces, w skrócie, prowadzi do niezrównoważonego wzrostu lub spadku wartości aktywów. Bitcoina natomiast nie dotyczy ryzyko inflacji właśnie ze względu na zdeterminowaną z góry liczbę nominałów. Inwestorzy i biznesmeni cenią sobie bitocoiny jako lokatę kapitału, a dokonując zakupu zwiększa się wartość waluty.



Jakie są prognozy dla bitcoina?



Prognozy dla bitcoina co roku mają bardzo dużą rozpiętość. W maju 2020 ma mieć miejsce ważne wydarzenie - halving, czyli podział. A pierwszy ETF dla bitcoina zostanie zatwierdzony prawdopodobnie w 2021 roku. Niektórzy wróżą nowe historyczne maksimum, inni ostrzegają. Większość analityków przewiduje wzrost notowań. Dla innych ważna jest także stabilizacja wartości. Popularność tej kryptowaluty nie gaśnie, ale nigdy nie sposób przewidzieć na 100%, co przyniesie przyszłość